بیماری وسواس

بیماری وسواس

تاکنون فهمیدید که بیماری وسواس دو دسته نشانه دارد یکی علائم ناشی از وسواس فکری که آن به دنبالش علائم وسواس عملی را همراه دارد که خیلی رنج آور است وقت زیادی از فرد را تلف می‌کند و کارکرد او را کم میکند.

بیماری وسواس یک اختلال عصبی در علم روانشناسی است که فرد را وادار به انجام بعضی از رفتارها می کند مثلا گاهی این افراد از ترس آلوده و نجس بودن هر چیزی به اجبار به شستن مداوم دست هایشان می کنند طوری که پوست دست هایشان خشک شده و ترک می خورد .

این افراد خیلی دوست دارن که این افکار را از خودشان دور کنند اما به طور ناخود آگاه مرتب به سراغشان می آید که این وسواس در هر شخص متفاوت می باشد .
مثلا : یک عده وسواس و ترس از آلوده شدن و نحس شدن دارند یک عده دیگر وسواس روی مرتب کردن وسایلشان دارند و غیره….

درمان بیماری وسواس چیست؟

این بیماری هم درمان دارویی دارد و هم درمان روان پزشکی که به صورت روانشناسی و با صحبت مداوم فرد را درمان می کنند این افراد چون دچار کمبود ماده ای به نام سروتونین در مغز خود هستند با تجویز دارو هایی جبران کمبود این ماده می شود و دومین راه درمان های روان پزشکی می باشد که به کمک روان درمان گر صورت می گیرد .

در واقع به فرد آموزش می دهند که چگونه در مقابل عادت های تکراری خود مقاومت کند و واکنش نشان ندهد که این روش در  طی جلسات متعدد قابل درمان است و با شرکت در این جلسات به طور مداوم می توان نتیجه ی بهتری گرفت.

بیماری وسواس در گروه های مختلف:

اصولا این بیماری در کودکان به طوری است که تشخیص آن کمی مشکل است و باید توسط والدین تشخیص داده شود و به سرعت درمان شود اما در بزرگسالان اصولا قبول این بیماری بسیار دشوار است و اغلب آن ها این بیماری را به عنوان خصوصیات اخلاقی خود قبول دارند در صورتی که درواقع این همان بیماری وسواس است که در بعضی افراد شدت بیشتری دارد.

موضوع وسواس فکری در افراد خیلی متنوع است و با ترس همراه می باشد شایع ‌ترین آن بر قرار زیر است:

۱- وسواس ترس از آلودگی و کثیفی
۲- ترس از تصادف و اقدامات خشن دیگران ،مثل وسواس قفل بودن در خانه به دلیل این که از دزدی می ترسد.
۳- ترس از اقدام خشن یا سوء رفتار جنسی، مثلاً مادری که مرتب و اساس فکری دارد که مبادا فرزند خودش را خفه کند.
۴- ترس از بی نظمی و قرینه نبودن اشیا و وسایل

بیشتر این افراد که مبتلا به اختلال وسواس هستند می دانند که این اصطراب و ترس آن ها منطقی نیست همیشه سعی می‌کنند آن را نادیده بگیرند و آن را سرکوب می‌کنند و بعضی موقع ها هم برای آنکه به طور موقتی از آن رها شوند کارهای تکراری انجام می‌دهند در واقع وسواس عملی همین رفتارهای تکراری است که مرتب انجام می دهند تا اضطرابی که از این وسواس دارند کاهش دهند.

نمونه هایی از وسواس عملی را نام ببرید؟

۱- شستن دست یا حمام زیاد و مداوم
۲- پرهیز از ،دست دادن به دیگران ایا دست زدن به دستگیره های در
۳- چک کردن دائم کلید های گاز
۴- شمردن دائم اجسام و اشیا
۵- حتماً باید وسایل به طور مرتب چیده شود
۶- خوردن غذا ها با ترتیب خاص خودش
۷- تکرار دعاهای خاص به طور مداوم

شاید خیلی وقت ها ما هم کلید های گاز را دوباره چک کنیم و یا دست هایمان را چند بار بشوییم ولی این الزاماً اختلالات وسواسی نیست این افرادی که این اختلالات را دارند بسیار مضطرب هستند و زمان های زیادی را برای این وسواس خسرو میکند و حتی ممکن است با تکرار زیاد یک رفتار به خودشان آسیب بزنند خوب می دانیم که اختلال وسواسی خودبه‌خود برطرف نمی شود اگر آن را درمان نکنیم ممکن است سال ها ادامه پیدا کند.

درمان اختلال وسواسی چیست پست؟

بهترین راه برای درمان اختلال وسواس استفاده از دارو درمانی و روان درمانی می باشد.
گاهی درمان این اختلال وسواس ساده نیست و گاهی باید چندین و چند بار به همان پزشک متخصص اعصاب و روان مراجعه کنیم و درمان ‌های مختلف را آزمایش کنیم تا بهبودی کامل را به دست آوریم.

تیم روانشناسی رستگاران روشنی وجود تیمی است روانشناس، که می تواند شما را در زمینه های مختلفی از جمله اختلال های شخصیت و یا مطالب هایی درباره الهامات درونی و ارتباطات جمعی که برای بهتر زندگی کردن هر فردی احتیاج است راهنمایی کند هم چنین درباره روانشناسی کودک، پاکسازی ضمیر ناخودآگاه، انجام تمرین و معنی مدیتیشن و غیره اشاره کرد. 

۵/۵ (۱ Review)
اشتراک گذاری :

دیدگاه خود را بنویسید