روانشناس کودک

روانشناس کودک

روانشناس کودک در رشد و سلامت کودک می تواند بسیار کمک کند و والدین برای تربیت درست کودک خود می تواند از نکات روانشناسی کودک استفاده کنند. کودکی دوران شکل گیری شخصیت انسان است، گاهی پدر و مادر از روش های صحیح و به روز تربیت و آموزش کودک خود می توانند رفتار به سزایی در رفتار کودک داشته باشند.
والدین علاوه بر تامین رفاهی مناسب ،باید روش های صحیح تربیت، تنبیه ،تشویق، آموزش و… راه برای شکل گیری شخصیت به کار بگیرند.
و از آن لحاظ که روانشناسی کودکان پیچیدگی های مربوط به آن، تخصصی ،ضروری و حساس است ،لازم است مشاوره یا متخصص مشاوره کودک مشخص شود.

کودکی دورانی است که در واقع تعیین کننده نقش مهمی در زندگی آینده او بر جای می گذارد برای اینکه کودک بتواند مراحل رشد را با موفقیت طی کند باید والدین با او به درستی رفتار کند که یک روانشناس کودک می تواند در این زمینه به آن ها کمک کند.

روانشناس کودک کیست؟

در واقع شخصیت فرد مانند یک بنا می باشد که پایه آن در کودکی شکل می گیرد به همین دلیل روانشناسی کودک خیلی اهمیت دارد روانشناس کودک به والدین کمک می‌کند تا نیازهای کودکشان را بشناسند براساس توانایی های کودک او را پرورش دهند در واقع مشاوره و روانشناسی کودک زیر مجموعه روانشناسی رشد است که بررسی‌های کامل و دقیق علمی کودک همچنین نیازهای او می پردازد تا بتوان به موثرترین شیوه های رشد کودک همچنین به بهترین نحو بتواند فرزند خود را پرورش دهند.

روانشناسی تربیتی کودک در واقع به رشد مهارت های جسمانی و پیشرفت حرکتی رشد عاطفی و پیشرفت کودک در مسائل اجتماعی را باعث می شود به دلیل اهمیتی که دوران کودکی در شکل گیری و رشد شخصیت فرزند دارد و در واقع شخصیت در بزرگسالی بر اساس تجربه ها و یادگیری هایی است که در کودکی کسب کردند به خاطر همین آگاهی والدین در مورد روانشناسی کودک و تربیت صحیح کودک بسیار مهم است.

مشاور کودک در چه زمینه هایی انجام می شود؟

به طور کلی مشکلات مربوط به کودکان در موارد زیر می باشد:
۱- اصرار بر خواسته خود
۲- پیش‌فعالی
۳- پرخاشگری
۴- سوالات جنسی کودکان
۵- دروغگویی
۶- زورگویی در محیط خانواده یا مدرسه
۷- ترس
۸- گریه و لجبازی
۹- عدم تمرکز
۱۰- خجالتی بودن
۱۱- استرس و اضطراب
۱۲- مشکلات ارتباطی با سایرین

از راهکارهای مشاوره کودک می توان بیان مشکلاتی مانند:

۱- شیوه صحیح تربیت کودک و برخورد مناسب در هر سن
۲- انتخاب اسباب بازی یا بازی و داستان مناسب دختر و پسر
۳- سوالات جنسی و سوالات دینی و اعتقادی کودکان
۴- مراحل رشد کودک در هر دوره سنی
۵- مشکل ناخن جویدن و دستشویی رفتن کودکان

دریافت جواب هر کدام از موارد بالا را می‌توان بر حسب شرایط و موقعیت خانواده و کودک با تماس تلفنی و مشاوره با روانشناس کودک دریافت کرد.
در واقع هدف از مشاوره کودک تبدیل کردن مشکلات به مسائلی قابل حل و افزایش سطح سلامت روان کودک و نوجوان است.
مشاوره کودک در ارتقای سلامت روان کودکان بسیار موثر است و برای آن کارهای مختلفی انجام می دهد .

روانشناسی کودک چیست؟

روانشناسی کودک مطالعه بر روی عملکرد های خودآگاهانه و ناخودآگاه کودک می باشد که روانشناسان کودک چگونگی تعادل کودک را با والدین، خودشان و جهان اطراف بررسی می‌کنند تا پیشرفت و رشد ذهنی آنها را متوجه شوند.

هر کس دوست دارد که رشد سالم را در کودک خود مشاهده کند اما گاهی اوقات نمی‌توان طبیعی بودن و یا غیر طبیعی بودن رفتار کودک را متوجه شد و روانشناسان کودک به ما کمک می کنند تا این تفاوت را بفهمیم.
فهمیدن الگوهای رفتاری طبیعی و غیر طبیعی کودک به والدین کمک می کند تا ارتباط برقرار کردن بهتر، یاد دادن بهتر مسائل برای مدیریت احساسات آنها را بفهمند و به پیشرفت بیشتر کودک خود در مراحل مختلف زندگی کمک کنند.
روانشناسان همچنین ریشه رفتارهای غیر طبیعی کودک را نیز پیدا می کنند و به آن ها کمک می کند تا با این مشکلات مبارزه کنند.

روانشناسی کودک و اهمیت آن چیست؟

یکی از مهمترین فاکتورهای که هر والدینی باید آن را رعایت کنند، این است که کودک شناسی خوبی داشته باشند.
البته با بزرگ کردن فرزند می‌توان به ابعاد مختلف شخصیتی او پی برد.
باید یاد بگیریم که نگاه کودک به دنیای اطراف خود چیست و چگونه مهارت های جدید را به او بیاموزیم، با احساسات او آشنا شویم و تغییراتی که ممکن است در طول زندگی داشته باشد را مشاهده کنیم که همگی زیر شاخه و روانشناسی کودک هستند.
همزمان با بزرگ شدن کودک او در مرحله پیشرفت کردن قرار میگیرد.
محیط ،ژنتیک، عناصر فرهنگی می تواند روی شخصیت کودک تا حد زیادی تاثیر گذار باشد و البته که سخت است مسیر پیش رو را برای کودکان توضیح دهیم و احساسات آنها را آنالیز کنیم.
و درست همین جاست که روانشناسی کودک ما به کمک شما می آید و اطلاعات ارزشمندی را در اختیارتان قرار می دهد.

نحوه اجرای اصول روانشناسی کودک توسط والدین عزیز چگونه باید باشد؟

امروزه با توجه به دغدغه های فراوان والدین برای این که آن ها بتوانند کودک‌شان را به درستی تربیت کرده رفتارهایش و درست کنترل کنند و اساساً به رفع چالش های به وجود آمده برای او بپردازند ،استفاده از مشاوره کودک یک راهکار اساسی است.

از مهمترین این اصول عبارتند از:

۱. روایت ثبات رفتاری با کودک به این معنی که والدین به اصول تربیتی پای بند باشند چون باعث امنیت خاطر در کودک میشود.

۲.همسو بودن والدین در تربیت فرزندان خیلی اهمیت دارد تا فرزند در هنگام آموزش و یادگیری دچار دوگانگی نشود. 

۳.نقش تقلیدی کودکان از والدین خود نکته دیگری است که نباید نادیده بگیریم.

۴.برای ارتباط بهتر با کودک حتماً خوب گوش بدهیم.

۵.برای فرزندان الگوی مناسبی باشیم و هر آنچه را که خودمان عمل میکنیم را از کودک خود هم بخواهیم.

۶.برای کودک یک محدودیت‌ هایی در بیرون از خانه بگذاریم و طبق اصول مهارت های زندگی را بیاموزد.

۷.تمام خواسته های کودک لازم نیست که انجام شود اگر کمی به خواسته‌ هایشان نرسند در تربیت آن ها تاثیر ندارد.

۸.در مورد شکست هایی که کودک میخورد حد میانه را رعایت کنیم و کودک خود را مورد سرزنش قرار ندهیم و شکست هایش را بزرگ نکنیم.

نبض کیهانی:

در مقاله بالا برخی نکات روانشناسی کودک و نوجوان را با هم خواندیم حال شما عزیزان می توانید با کمک تیم رستگاران روشنی وجود با دیگر مسائل روانشناسی آشنا شوید مانند تخلیه ضمیر ناخودآگاه و پاکسازی آن و یا آموزش مدیتیشن و نحوه انجام آن شناخت کودک درون و یا اهمیت روانشناسی در زندگی کودک، راه کار های ملاک ازدواج موفق و دیگر عوامل تاثیر گذار در زندگی آن ها می توانیم اشاره کنیم.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید