روانکاوی چیست؟

روانکاوی چیست؟

ببشتر مردم دنبال این هستند که در مورد شیوه ی روان درمانی بدانند اما اگر بخواهیم بگوییم روانکاوی چیست؟ می توان گفت فقط یک روش برای روان درمانی نیست بعد از ۱۰۰ سال از شروع روانکاوی مردم هنوز آگاهی کامل از روانکاوی ندارند بعضی ها روانکاوی را شاخه ای جدا از روان شناسی می دانند.
برخی از مردم هم این را باور دارند که کار روانکاو هیپنوتیزم است پس روانکاوی شاخه ای از روانشناسی است که در واقع به بررسی علمی رفتار و فرآیند های روانی انسان می پردازد و از بررسی عمیق ضمیر ناخودآگاه انسان کمک می گیرد.

پس روانکاوی دانش است چون به مطالعه علمی می‌پردازد مردم به دلایل مختلف به روانکاو مراجعه می کنند بیشترین این دلایل عبارتند از:
گیر کردن در روابط مخرب ،استرس کاری ،افسردگی، اختلالات شخصیتی ،خود باوری یا مشکلات هویتی و جنسیتی، وسواس بعضی ها هم به علت از دست دادن شخصی به خاطر مرگ یا جدایی به کمک روانکاو احتیاج دارند و بعضی ها هم به علت ضربات روانی مورد سواستفاده قرار گرفتن در کودکی و نوجوانی که در این موارد از روانکاو کودک کمک می گیرند.

برای روانکاوی بهتر است که درمان گر طی چند ماه یا چند سال هفته ای یک یا چند بار روانکاو خود را ببینید بلکه شاید تعداد جلسات بیشتر هم باشد.
روانکاو به تدریج می تواند با جلسات منظمی که برای بیمار می گذارد به الگوی فکری و رفتاری بیمار را بفهمد که این الگو چطور روی وضعیت عاطفی و روابط اجتماعی و خانوادگی تاثیر گذاشته اند.

روانکاوی چیست؟ و روش های متعدد آن:

روانکاوی( همراه با مشاوره انسان گرایانه راجر) نمونه‌ای از یک درمان جهانی است که با هدف کمک به مراجعان برای ایجاد تغییر اساسی در دیدگاه خود در مورد زندگی انجام می شود.
این روش بر این فرض استوار است که دیدگاه ناسازگار فعلی با عوامل شخصیتی عمیق گره خورده است.
روش های درمانی جهانی بر خلاف رویکردهایی است که عمدتاً در کاهش علائم ،مانند رویکردهای شناختی و رفتاری، به اصطلاح درمان‌های مبنی بر مشکل متمرکز است.
اختلالات اضطرابی مانند فوبیا، حملات پانیک، اختلالات وسواس فکری و اختلال استرس پس از سانحه ،موارد بدیهی است که فرض می شود و در اینجا روانکاوی به کار بیاید.

فرایند درمان روانکاوی چیست؟ و چگونه است؟

روانکاوی به عنوان مجموعه ای از تئوری های روانشناختی و روش های درمانی تعریف می شود که منشا آن در کار و نظریه های زیگموند فروید است.
فرض اصلی روانکاوی بر این باور است که همه افراد دارای افکار، احساسات، خواسته ها و خاطرات ناخودآگاه هستند.

در جلسه های روانکاوی بیمار هر چه در ذهن خود دارد را بیرون می ریزد تمام افکار ،احساسات،خاطرات و رویا هایش را به روانگاو می گوید .در واقع یک روانکاو باید محرم اسرار بیمارش باشد وقتی این اطمینان بین بیمار و روانکاو برقرار شد ،کم کم نشانه هایی از ضمیر ناخود آگاه و دنیای درونی بیمار دیده می شود روانکاو با دقت به تمام حرف های بیمار گوش کرده تا دلایل پشت آن را بفهمد و الگو هایی که باعث شده زندگی بیمار را تحت تاثیر قرار دهند را متوجه شود و درک کند.

نکته اساسی در مورد روانکاوی این است که مخاطب باید بین روانکاوی، روانشناسی ،مشاوره، تفاوت بگذارد هر چند که همه ی این روش ها نوعی از روانکاوی می باشد که تیم رستگاران روشنایی وجود در آن تخصص دارند.
در روانکاوی تفسیری از آنچه بیمار عنوان می کند را ارائه می دهد.

برای مثال:
اگر بیمار با عصبانیت و از روی خشم از پدرش حرف می زند، روانکاو ممکن است نشانه هایی از احساس سرکوب شده شخص نسبت به پدرش بداند.

ویا اگر بیمار از گفتن چیزی خود داری و مقاومت می کند روانکاو باید سعی کند به دنبال موضوع و علت مقاومت او را دریابد.

درمان با روانکاوی و استفاده آن در بیماری های مختلف:

هدف این است که مراجع کمک کند تا با تغییرات نهاد شخصی خود مطابقت داشته یا منشاء اضطراب فعلی خود در ارتباط با کودکی که اکنون در بزرگسالی تاثیر می گذارد.
با این حال ،روانکاوی به‌جای ابداع اصول انتزاعی غیر انسانی، متمایل به ارائه تفسیر به مراجع فعلی است.
آنتونی استور(۱۹۸۷)، روانکاو مشهور که در تلویزیون و رادیو ۴، “همه در ذهن” حضور دارد، این نظر را دارد، در حالی که بسیاری از روانکاوان بزرگ ،تعداد زیادی “داده” از پرونده‌ها دارند، این مشاهدات محدود است ،با نظرات شخصی ذهنی آلوده شده و نباید علمی تلقی شود.
افسردگی ممکن است با رویکرد روانکاوی تا حدی درمان شود. روانکاو ها افسردگی را به ضربه هایی که هر کودکی هنگام جدایی از والدین در اوایل کودکی تجربه می کنند ،ربط می دهد.
پس روانکاوی یکی از راه های موثر برای درمان افسردگی، اضطراب و وسواس است .

درباره ما:

وب سایت رستگاران روشنی یک هدف مشخص دارد و آن هم بخشیدن یک زندگی شاد به شماست.
بنابراین می توانید برای انواع مسائل روانشناسی اعم از شناخت رواشناسی بالینی کودک و نوجوان و آشنایی با اهداف روانشناسی کودک و تخلیه  ضمیر ناخوداگاه همچنین خودباوری و  مهارت های فردی و دیگر موارد نظیر  معنی مدیتیشن چیست   و … به مطالعه مقالات ما پرداخته و با تمامی این موارد اشنا شوید.
در کنار تمامی آنها اشنایی با مواردی نظیر کشف کودک درون و… از طریق مراجعه به سایت ما امکان پذیر بوده. همچنین جهت آشنایی با روش های ارتباط با ضمیر ناخواگاه دیگران می توانید راهنمایی های لازم را دریافت کنید و برای آموزش مدیتیشن و مشاوره برای ازدواج موفق با مشاوران ما در ارتباط باشید.

 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید