شناخت روان‌شناسی رشد

روان‌شناسی رشد

از مهم ترین انواع روانشناسی می توان به  روان‌شناسی رشد اشاره کرد. این نوع از روانشناسی تحولات و‌ تغییرات انسان را از لحاظ مختلف در طول زندگی اش مورد بررسی قرار می دهد.
یعنی بررسی تمامی ویژگی های هر فرد از بدو‌ تولد تا زمان کهنسالی چه از نظر جسمانی و چه از نظر شخصیتی.
پس بنابراین می توان این تحولات و تغییرات را در طور زندگی هر انسان نوعی رشد دانست که البته این رشد از جنبه های مختلفی مورد بررسی می باشند.

روان‌شناسی رشد چیست؟

میدانیم که انسان از بدو‌ تولد تا زمان مرگ مدام در حال تغییر و‌ تحولات است. این تغییرات چه در زمینه های روانی، چه در زمینه های اجتماعی و‌ چه در انگیزشی فرد رخ می دهند که روانشناسی رشد تمامی این تغییرات را مورد بررسی قرار می دهد.

پس به نوعی علاوه بر شناخت این تحولات در زنگی فرد به دنبال بهینه سازی کیفیت زندگی شخص نیز می باشد. این تغییرات بنا به دلایل مختلفی رخ می دهند و‌ گاهی به صورت ژنتیکی و حتی محیطی می باشند. این علم در تلاش است تا با بررسی علمی تمامی این تغییرات به پیشرفت شخص بیانجامد.

این علم ابتدا بر روی کودکان و اعمال آنها در کودکی متمرکز بود و کم کم به دوره های مختلف نو جوانی، جوانی و‌ پیری نیز رسید.
هدف اصلی از این روانشناسی این بود  تا تغییرات این دوره ها را نیز بررسی کند.
در ادامه به معرفی این اهداف می پردازیم.

هدف از این نوع روان‌شناسی:

طبق نکات و موارد ذکر شده روانشناسی رشد و تحول را بررسی تمامی حالات انسان در تمامی دوره های زندگی اش می توان معرفی کرد.
به طور کلی این موضوع از اهدافی پیروی می کند.
این اهداف را می توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد که عبارتند از:

۱- بررسی و توصیف فرایند تغییرات بوجود امده در انسان
۲- مطالعه علمی فرایند تغییرات در انسان ها
۳- بهینه سازی فرایند رشد در انسان ها

پس بنابراین با توجه به مزایای قابل مشاهده در این نوع روانشناسی تمامی جنبه های محیطی و ارثی دارای توانایی تاثیر گذاری در فرد را مورد بررسی قرار می دهد.

از طرفی هم نوع دیگری از روانشناسی وجود دارد که به این مورد از لحاظ هایی دارای شباهت است. این نوع از روانشناسی را روانشناسی تربیت می نامند.

اطلاعات بیشتر:

هدف روانشناسی تربیتی را می توان به طور کلی پرورش اعمال فرد در جهت تعلیم و تربیت او معرفی کرد. این کار موجب شناخت کامل از فرد و‌ سپس پرورش توانایی های او می شود.

به کار گیری این روش برای افراد مشغول در زمینه تعلیم و‌ تربیت بسیار کاربردی و موثر بوده است.

همانطور که می دانید این نوع از روانشناسی ابتدا تنها حول محور کودکان بود. اما با گذشت زمان تمامی تحولات فرد از کودکی تا کهنسالی را مورد بررسی قرار داد.

یعنی علاوه بر شناخت این تحولات به بررسی عمیقی از آنها می انجامد.

بررسی دیگر مزایای این روانشناسی:

از آنجایی که روانشناسی را می توان علمی گسترده معرفی کرد که تمامی جنبه های زندگی انسان را در بر میگیرد، دارای انواع و‌ شاخه های متنوعی است.
یکی دیگر از شاخه های آن روانشناسی سلامت بوده.

هدف روانشناسی سلامت را بهبود وضعیت سلامتی فرد اعم از جسمی و‌ روحی معرفی می شود. یعنی رفتار های ما در بروز و جلوگیری از این بیماری ها تاثیر به سزایی دارند.


تاثیری که سلامت فکری بر سلامت جسمی ما  دارد غیر قابل وصف می باشد. دور کردن تمامی انرژی های منفی، مثبت نگری، داشتن آرامش و … همگی موجب سلامت جسمانی هم خواهند شد.


از طرفی هم با معرفی این تحقیقات راه یک زندگی خوب در جهت بهبود این تحولات را بر عهده دارد. برای یک زندگی بهتر در جهت تقویت تغییرات پیش روی ما بهترین راه آشنایی با این نوع از روانشناسی است.

اما در مورد این نوع روانشناسی باید در کنار بررسی تغییرات در طول زندگی به سلامت فکری نیز پی برد.
اینجا می بینیم که تا چه حد این دانایی در این تغییرات نیز موثر هستند. به طوری که تاثیرات مثبت آن در طول زندگی قابل مشاهده است.

درباره ما :

برای اطلاع از چگونگی  تخلیه ضمیر ناخودآگاه  و همچنین برای رسیدن به آرامش از روش های مدیتیشن می توان استفاده کرد.
می توانید به سایت ما مراجعه و به مطالعه مقالات ما جهت کسب آگاهی در خصوص این موارد نظیر ملاک ازدواج موفق بپردازید.
شما باید ابتدا  مدیتیشن چیست و چگونه انجام می دهیم را دانسته و سپس به انجام آن بپردازید.

سایت روانشناسی نبض کیهانی شما را در  پاکسازی ضمیر ناخودآگاه جمعی و ارتباط با ضمیر ناخودآگاه دیگران , شناخت کودک درون خود و راه های داشتن کودک درون شاد  و به علاوه بررسی استعدادهای فرزندان و بررسی اهداف روانشناسی کودک  یاری می رساند.
در کنار این موارد با کشف کودک درون و روانشناسی کودک و نوجوان نیز آشنا خواهید شد.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید