علائم وسواس

علائم وسواس

وسواس و علائم وسواس بیماری است که خودش باعث تقویت خودش می شود یعنی هر چی از نظر فکری بهش توحه کنیم و بها دهیم قوی تر می شود و ذهن فرد را بیشتر درگیر می کند این مشکل گاهی اینقدر شدید می شود که باعث مشکلات زیادی از نظر اقتصادی جسمی و ارتباطات اجتماعی می شود.
به طور مثال وقتی کسی وسواس شستشو دارد بر اثر شست شوی بسیار زیاد خود دچار مشکلات جسمی زیادی از نظر کمر درد اگزمای پوستی شدید شدند و چند برابر بقیه هزینه آب و غیره را می دهند.
و خیلی از این افراد به علت وسواسی که دارند شاید سالهاست که مسافرت نرفته اند چون هیچ حا را تمیز نمیدانند.

علائم وسواس چیست؟

بعضی موقع ها ذهن ما دچار ترس و نگرانی وسواسی می شود که آیا دستمان تمیز است و این ها همه باعث نفرت می شود ولی باید بر خودمان مسلط باشیم و این احساس را از خود دور کنیم.
یعنی به طور مثال فردی که فرش خود را شسته بعد از شستن فکر می کنه که دوباره نجس شده است که این اعمال وسواسی ممکن است بی معنا باشد در واقع وسواس انواع مختلفی دارد و به صورت کلی در دو نوع وسواس فکری و فکری عملی تقسیم می شود.

علائم وسواس عبارتند از:

 از واضح ترین علائم وسواس عجول بود، کمال گرایی،تردید، مشکل در تصمیم گیری، حساس بودن بیش از حد به وقت و زمان،اطمینان طلبی(پرسیدن نظر دیگران در مورد یک تصمیم کوچک مثل رنگ لباس)، احساس گناه بیش از حد.
به هر کسی نمی توان گفت که وسواس دارد مثلا کسی که عادت دارد منزل خود را تمیز نگه دارد یا اینکه بخواهد خرت و پرت هایش همیشه مرتب و سر جای خود باشد او بیمار نیست.

در واقع اختلال وسواس فکری-عملی که زندگی طرف را مختل می کند و افکار سمج وار وسواس گونه ای چنان ذهن طرف را درگیر می کند که بیشتر آن ها هم بی معنا است خود می دانند که این وسواس بی معنا است ولی نمی توانند کنترلی روی آن داشته باشند و خود را در چنگ اون اسیر می بینند و این می شود که عادت با این وسواس می کنند.

در اختلال وسواس فکری- عملی در واقع یک اضطراب بدی در هر شخص به وجود می آید که در آن افکار خود را نمی توانیم کنترل کنیم و نا خواسته الگو هایی را مجبور به انجامش می شویم در واقع این اختلالات مانند یک سوزن می ماند که روی صفحه گراما فون گیر کرده که باعث می شود معز انسان روی بعضی از افکار قفل می کند و همان جا بماند. مثلا:

برای اطمینان از بسته بودن شیر اجاق گاز یا تمیز بودن دست های خود بیست بار به سمت گاز برویم و یا بیست بار دست های خود را بشوییم.
اکثر افرادی که دچار اختلال وسواس فکری-عملی هستند هم وسواس فکری دارند هم وسواس عملی و اما بعضی افراد یکی از این دو وسواس را دارند.

شما می توانید برای رفع مشکلات بیماری هایی روانشناسی مانند وسواس، چند شخصیتی، روانشناسی کودک و انواع مطالب انگیزشی مانند ضمیر ناخودآگاه و خودباوری را از تیم رستگاران روشنی وجود بخواهید.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید