علم روانشناسی

علم روانشناسی

علم روانشناسی علمی است که به مطالعه فرایند ذهن و رفتار موجودات زنده می پردازد در واقع منظور از رفتار کلیه حرکات و اعمالی که مستقیم یا غیر مستقیم به آن مربوط می شود.
منطور از فرایند ذهنی همان:

احساس- ادراک- هوش-شخصیت-هیجان و ….. است که روان شناسی از ۱۵۰ سال پیش شروع شده است.

روانشناسی مطالعه ذهن و رفتار است که شامل تاثیرات زیست شناختی. فشارهای اجتماعی و عوامل محیطی است که بر چگونگی تفکر، عملکرد و حس افراد تاثیر می گذارد.
با استفاده از علم روانشناسی، روانپزشکان (متخصص اعصاب و روان) و روانشناسان به مطالعه اختلالات روانی و شناخت روان انسان ها مشغول اند.
به دست آوردن درک غنی تر و عمیق تر از روانشناسی می تواند به افراد کمک کند تا بینشی بهتر نسبت به اعمال خود و نیز درک بهتری از دیگران پیدا کنند.

علم روانشناسی چه کاربردهای دارد ؟

روانشناسی یک رشته علمی گسترده و متنوع است شامل مطالعه اندیشه، رفتار، پیشرفت، شخصیت ،احساسات، انگیزه و موارد دیگر می شود.

این علم یکی از بهترین روش هایی است که می توان از حرکات و رفتار فرد فهمید که در ذهن آن شخص چه می گذرد. با فهمیدن و دانستن علم روانشناسی می توانیم در یک موقعیت و جایگاه مناسب قرار بگیریم .
علم روان شناسی موثرترین ابزار برای رسیدن به اهداف هستند.
اگر از علم روان شناسی خوبی بر خوردار باشیم می توانیم مثلا در هنگام استخدام از نحوه برخورد- نشستن- نوع لباس پوشیدن- نحوه صحبت کردن- نوع نگاه و ده ها مورد دیگر می توانیم نظر دیگران را به خود جلب کنیم.

یک روانشناس خوب می تواند مباحث تئوری را به عمل تبدیل کند. روانشناس با توجه به علم و آگاهی خود با افراد مختلف وارد ارتباط شده و آن ها را خوب می شناسد و بر اساس همین اطلاعات که به دست آورده می توان راهکار های مناسبی را برای مشاهده و بهبود وضعیت مراجعه کننده بدهد.
روان شناسان باید امین و راز دار مراجعه کننده باشند تا شخص احساس امنیت و اطمینان کند.
تا بتوانند اطلاعات کامل و جامع در اختیار روان شناس بگذارد. که این امر باعث خواهد شد که روان شناس بتواند آن شخص را درمان کند.

تاثیر روانشناسی در زندگی

علم روان شناسی از حساسیت بالایی برخوردار است.
با تمام راهکار هایی که یک بیمار خو اهد داد می تواند مسیر زندگی آن شخص را عوض کند.
در واقع یک روان شناس خوب خود را در جایگاه مریض قرار خواهد داد ک اگر خودش به این مشکل برخورد کرد چه کاری انجام دهد و در واقع در علم روان شناسی یک روان شناس خوب می تواند راهنمایی های خوبی به شخص بدهد و مسیر جدیدی در زندگی آن شخص باز کند.

سايکولوژي ،Psychology ،به علمي مي گويند که با توجه به روش هاي علمي به مطالعه ي ذهن و روان ،رفتار ها و واکنش ها در افراد مي پردازند.در اينجا رفتار به معني تمامي حرکات و واکنش هاي مستقيم و غير مسقيم در افراد است و واکنش هاي رواني مربوط به درک ،احساس،ميزان هوش ،انگيزه ،شخصيت ،حافظه ،خودباوري و…مي باشد. 

تاریخچه ی علم روانشناسی به صورت علمی و دانشگاهی به اواخر قرن ۱۷ و اوایل قرن ۱۸ برمی گردد ،البته که اطلاعات مربوط به مسائل روانکاوی و ذهن از قرن ها پیش دانشمندان یونانی و باستانی را به خود جذب کرده اما این علم به صورت اکادمیک در قرن ۱۸ شروع به جذب علاقه مندان خود به صورت آکادمیک کرد. .

انواع روانشناسی:

از انواع روانشناسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

*روانشناسی غیر طبیعی:

مطالعه رفتارهای غیر طبیعی آسیب‌های روانی است.
این شاخه تخصصی، بر تحقیقات و مطالعه انواع اختلالات روانی متمرکز است است و با روان درمانی و روانشناسی بالینی مرتبط است.

* روانشناسی زیستی:

بررسی می کند که فرآیندهای زیست شناختی برذهن و رفتار تاثیر می گذارد.
این شاخه، ارتباط نزدیکی با علوم اعصاب دارد و از ابزارهایی مانند MRI و PET اسکن برای بررسی آسیب های مغزی یا ناهنجاری های مغزی استفاده می کند.

* روانشناسی بالینی:

بر ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات روانی متمرکز است.

* روانشناسی شناختی:

مطالعه فرآیندهای فکری انسان از جمله توجه ،حافظه، ادراک، تصمیم گیری، حل مسئله و فراگیری زبان است.

* روانشناسی قیاسی:

شاخه‌ای از روان‌شناسی است که به مطالعه رفتار حیوانات مربوط می‌شود.

* روانشناسی رشدی:

شاخه ای است که به بررسی رشد و نمو در انسان در طول زندگی می پردازد و شامل توانایی های شناختی ،اخلاق، عملکردهای اجتماعی، هویت و سایر زمینه های زندگی می باشد.

* روانشناسی اجتماعی:

بر رفتار گروهی تاثیرات اجتماع و رفتار فردی، نگرش، پیش داوری، قابلیت انطباق در جامعه، پرخاشگری و مباحث مرتبط دیگر متمرکز است.
روانشناسان با استفاده از روش های علمی عینی برای درک، توضیح و پیش بینی رفتار انسان این کارها را انجام می دهند .

 

 سلامت روان در علم روانشناسی

با توجه به آمارهای امروزه ،مشکلات و اختلال های شخصیتی نسبت به قبل بیشتر شده و یا مردم به این موضوع بیشتر توجه میکنند.

از نیازهای روح هر انسانی بهداشت و سلامت روان اوست که برای رسیدن به زندگیی با کیفیت همواره باید آن را در نظر گرفت.زیرا تاثیر آن نه تنها در زندگی فردی بلکه در زندگی جمعی ،یعنی جامعه نیز نمایان می شود.

روش‌ برسی نکات روانشناسی در افراد

  • برسی به صورت روانکاوی
  • برسی به صورت مشاهده
  • برسی به صورت تجربی و آزمایش
  • روش بالینی
  • همبستگی

گاهی اوقات برای درمان بیماری های روانی لازم به نفوذ به ضمیرناخودآگاه و تخلیه آن می باشد تا فرد را از هرگونه انرژی منفی پاک ساخته و آن را جایگذین انرژی مثبت کرده تا آماده ی سلامت روان و ذهن شود از جمله مهم ترین روش های دفع انرژی های منفی و جذب انرژی مثبت ،مراقبه یا مدیتیشن است برای یادگیری آن می توانید با ما در تماس باشید.

نبض کیهانی:

حال شما متقاضیان عزیز می توانید با تماس گرفتن با تیم روانشناسی رستگاران روشنی وجود از آن ها در زمینه های مختلف مانند ، پاکسازی ضمیر ناخود‌ آگاه  ،آموزش مدیتیشن و بررسی مفهوم آن  و همچنین مشاوره ها از جمله : گروه مشاوره زناشویی ، اهداف روانشناسی کودک ،حل مسائل زناشویی، بیداری کودک درون و… برای اطلاعات بیشترمی توانید با تیم رستگاران روشنی وجود تماس بگیرید.

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید