موضوعات روانشناسی کودک

موضوعات روانشناسی کودک

امروز در این مقاله قصد داریم درباره موضوعات روانشناسی کودک به بحث بپردازیم همانطور که می دانید مهم ترین زمان برای شکل گیری و رشد شخصیت فرد در دوران کودکی می باشد والدین در این دوران باید جنبه‌های مختلف رشد کودک توجه کنند چون اگر توجه کامل نباشد صدمات جبران ناپذیری به شخصیت و آینده کودک می خورد علاوه بر رشد جسمانی و توجه به آن باید به سایر جنبه های روحی کودک از جمله جنبه های روانی و اجتماعی و هوشی و عاطفی و شخصیتی نوجه داشته باشیم.

حساس ترین و سرنوشت ساز ترین دوران زندگی هر فرد به جرأت می توان گفت دوران کودکی اوست.
شاید به همین علت است که متخصصین همواره تاکید دارند که روانشناسی کودک بایستی حتماً از سنین نسبتاً پایین تر مورد توجه قرار گیرد.

چرا کسب اطلاعات درباره موضوعات روانشناسی کودک ضرورت دارد؟

انسان از همان اول زندگی خود قابلیت پرورش جسمی و روحی را باهم دارد و با توجه به استعداد و شخصیت یک فرد می باشد مرحله ای که انسان در حال رشد در جنبه های مختلف می باشد از هنگام تولد تا سنین ۱۸ سالگی می باشد این فرآیند رشد انسان از جنبه های انسانی نسبت به سایر موجودات متفاوت است به عنوان مثال:

نوزاد وقتی به دنیا می آید به مراقبت خیلی بیشتری نیاز دارد چون محتاج والدین است و قادر به انجام کاری به تنهایی نمی باشد وقتی نوزاد از لحاظ جسمی به بلوغ رسید نیاز به مراقبت در جامعه دارد و برای این آمادگی نیاز به آموزش دارد.

موضوعات روانشناسی کودک چیست؟

۱- رشد کودک:

روانشناسی کودک زیرشاخه روانشناسی رشد است در این روانشناسی رشد، کودک از جنبه های مختلف مورد ارزیابی قرار می‌گیرد در علم روانشناسی کودک ابعاد مختلف رشد از جمله رشد جسمی و زبانی و عاطفی و شناختی و رشد اجتماعی و شخصیتی می باشد در صورتی که در پرورش کودک به تمام ابعاد رشدی توجه می شود.

۲- رفع نیاز کودک:

نیاز های انسان در هر سنی متفاوت است در دوران نوزادی نیازهای جسمانی باید ترمیم شود و در دوران نوجوانی نیازهای فردی و اجتماعی باید رفع شود.

۳- تربیت صحیح کودک:

چون انسان موجود پیچیده‌ای است شناخت روح و روان او مشکل می باشد به همین جهت روانشناسی‌ کودک به پرورش روحی و شخصیت انسان از همان دوران اوایل کودکی در سنین مختلف می پردازد و به ما در تربیت صحیح کودک کمک می کند.

۴- آمادگی در مشکلات روانی کودک:

برخی از شرایط مثل شرایط خانوادگی و ژنتیک برای کودکان مشکلات روانی و رفتاری ایجاد می‌کند روانشناس کودک با توجه به  موضوعات روانشناسی کودک به بررسی این مسائل می پردازد این مشکلات شامل اختلالات یادگیری، اوتیسم، اختلالات توجه و اختلالات دفعی می باشد.

اهمیت موضوعات روانشناسی کودک در چیست؟

روانشناسی کودک به عنوان یکی از زیر مجموعه های روانشناسی رشد با هدف نگاه عمیق و علمی به کودک و نیازهای او و یافتن روش‌های صحیح پرورشی و آموزشی از اولین سال های تاسیس روانشناسی مورد اهمیت بوده است در واقع تمام وسایل مربوط به کودک همیشه مورد توجه بوده است در طول این سال‌ها روانشناسان زیادی نظیره ژان پیاژه، استانلی هال بر مطالعه و تحقیق در مورد جنبه های مختلف رشد کودک پرداختند.

موضوعات روانشناسی رشد کودک یک فرایند چند بعدی است که شامل رشد جسمی، رشد زبانی، رشد عاطفی، رشد شناختی، رشد اجتماعی، رشد اخلاقی و رشد شخصیتی می باشد.
با توجه به تمام این جنبه ها یکی از هدف های روانشناسی رشد است زیرا این اهمیت دادن باعث آگاهی و شناختی متعادل و جمع بعدی در مورد کودک می شود و والدین و سایر افراد مرتبط با کودک را در درک و رفتار صحیح و کودک یاری می کند.

روانشناسی کودک یعنی چه؟

شکل گیری شخصیت پایه و اصلی افراد از دوران کودکی شکل می گیرد و تاثیرگذارترین دوره زندگی افراد دوره کودکی است در این دوران کودک علاوه بر نیاز به مراقبت و نگهداری جسمی به مراقبت های روحی نیز نیاز دارند و این خود یکی از شاخه های روانشناسی کودک است که باید خیلی مورد اهمیت واقع شود چون باید از لحاظ عاطفی و شخصیتی و هوشی نیز تقویت شود.

روانشناسی کودک یکی از زیر شاخه های روانشناسی رشد است در زمینه روانشناسی رشد و خصوصاً حوزه روانشناسی کودک مقاله های بسیار زیادی منتشر شده است که هرکدام نتیجه های مختلفی و مفیدی به دست آوردند.
یکی از موضوعات تحقیقاتی جدید در مسائل روانشناسی کودک و روانشناسی رشد کودک در سال ۲۰۱۸ مطرح شده و موضوع آن این است که آیا نوع مداخله ای که برای برطرف کردن مشکلات رفتاری کودک خود انتخاب می شود بر میزان بهبود کودک تاثیر دارد یا خیر.
پس می‌توان گفت اگر کودک خود را از اول دوران رشد تمام جنبه های رفتاری کودک را زیر نظر داشته باشیم و با روانشناس کودک در ارتباط باشیم می تواند در پرورش کودک خود بسیار موفق باشیم.

برخی از موضوعات روانشناسی کودک که باید به آن توجه داشت؟

۱- ترانه ها و آوازهای کودکانه؛
ترانه ها و آوازهای کودکانه تنها ردیفی از واژه ها نیستند، بلکه باعث گسترش حوزه های مختلف رشد کودکان می شوند.
۲- راهکارهایی برای پیشگیری سوء استفاده جنسی از کودکان:
کودک آزاری جنسی نوعی کودک آزاری است که به هر گونه ارتباط جنسی با کودکان خردسال اطلاق می شود.
۳- ترس ،هیولایی در سایه دنیای کودکی:
شب ها ،در خانه ما، غول ها، اشباح و جادوگر ها با هم جلسه می گذارند.
شبحی دراز و بی قواره، از یک سمت حرکت می کند..
این ترس های کودک است و این قدر از این موجودات می ترسدکه هیچ وقت دوست ندارن که تنهایی بخوابند.
۴- کارکردهای بلندخوانی در کودکان ۳ تا ۷ ساله:
بلندخوانی برای کودکان خاطره خوش و شیرین است که از ذهن او پاک نمی شود.
۵- چرا پیام های جنسی برای نوجوانان معضل به شمار می‌آیند؟
فرستادن پیام های جنسی بیشتر به شکل جوک، راه های دیگری برای جلب توجه و معاشقه های مجازی انجام می گیرد.
شما به عنوان پدر و مادر و…. باید با کودک و نوجوان خود درباره پیام‌های جنسی گفتگو کنید تا خطر انجام دادن چنین کاری را دریابند و بدانند هنگامی که برای مشارکت در آن زیر فشار هستند، چه واکنشی داشته باشند.

مشاوره تربیت کودک چه فایده ای دارد؟

پس روانشناسی کودک، یادآوری این موضوع است که والدین بایستی به سلامتی روانی کودک خود اهمیت دهند و همانطور که جسم او را تغذیه می کنند، شرایطی را برای او فراهم کنند تا بتواند از لحاظ روحی و روانی نیز شکوفا شود و استعدادهایش تجلی یابند.
مشاوره تربیت کودک، با بررسی عوامل موثر در رشد کودک، به شما کمک می کند تا با کاهش ریسک فاکتورهای که باعث بروز مشکلات روانی و عاطفی در فرزندان می شود، او را در برابر اختلالات روانی واکسینه کنند

نبض کیهانی:

تیم رستگاران روشنی وجود در نبض کیهانی تیمی مجرب در زمینه های مختلف می باشند شما می توانید درباره پاکسازی ضمیر نا خودآگاه، انجام و آموزش مدیتیشن، الهامات غیبی، تقویت قوه شهود و الهامات درونی و غیره کمک بگیرید علاوه بر آن شما در نبض کیهانی می توانید در کلاس های کتاب خوانی ما نیز شرکت کنید.

شما می توانید در زمینه های مشاوره کودک یا روانشناسی کودک و نوجوان و همچنین مشاوره ازدواج و زناشویی و یا روانشناسی خانواده با مشاوران ماهر و یا روانشناسان باتجربه ما به آسانی ارتباط برقرار کنید.

برای گرفتن اطلاعات بیشتر از طریق صفحه ی تماس این سایت با ما ارتباط برقرار کنید علاوه بر آن می توانید برای شناخت و علائم پیام های کودک درون و اهمیت روانشناسی در زندگی کودک از طریق لینک های داده شده اطلاعات کافی بدست آورید.

 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید