تکنیک روانکاوی

تکنیک روانکاوی

درمان و تکنیک روانکاوی یکی از معروف‌ترین درمان های علم روانشناسی است درمان روانکاوی توسط روانکاو در مرکز روانکاوی انجام می شود.
آن ها به بیمار کمک می کنند در درک نیروهای ضمیر ناخودآگاه خودشان باشند که در افکار و رفتار ها و احساسات شان نقش زیادی دارد.
در ادامه با مواردی نظیر اعمال انجام شده توسط این افراد و خصوصیات هر یک آشنا می شویم.

همانطور که می دانید نام تاریخ روانکاوی به نام زیگموند فروید می باشد.
فروید یکی از افرادی بود که موثر ترین قدم ها را برای علم روانکاوی برداشت و می توانیم او را پایه گذار علم روانکاوی بدانیم.
روانکاوی برای درمان اختلالات روانی به بررسی در ناهشیار ذهن انسان می پردازد.
واقعیت این است که در طول این سال ها علم روانکاوی هم دستخوش تغییرات بسیاری شده است.

 

تکنیک روانکاوی چیست و تکنیک های استفاده شده توسط روانکاو چیستند؟

ابتدا به مزایا و معایب روانکاوی می پردازیم:

یکی از مهم ترین تکنیک های روانکاوی این است که بهترین دکتر روانکاو در واقع ضمیر ناخودآگاه افراد را بازبینی می‌کند. یعنی به دوران کودکی اهمیت زیادی می دهند.
دوره درمان روانکاوی طولانی مدت است.
زمان زیادی لازم است تا به نتیجه دلخواه برسد.
هم چنین روانکاو با بررسی خطرات ضمیر ناخودآگاه  و پاکسازی آن فرد در صورت وجود واقعه ای ناگوار در گذشته فرد نیز می پردازد.
افراد روانکاو به نحوی بر تمامی حالات روحی شما آگاهی دارند. یعنی با مطالعه جنبه های مختلف حالات روانی شما کاملا بر رفتار های شما آشنا هستند. این عمل نشان از مورد اعنماد ب.دن این افراد است. از این نظر که توانایی حل مشکلات روحی رونی شما را خواهند داشت.

اساسی ترین نظریه علم روانکاوی:

شاید اساسی ترین سوالی که بتوانیم درباره علم روانکاوی از خودمان بپرسیم این است که تکنیک‌های روانکاوی چیست و یک روانکار از چه روش هایی برای پیدا کردن مشکل ما استفاده می کند؟
در جواب باید گفت در علم روانکاوی، روانکاو هم از یادگیری های ما و بینش کنونی مان از جهان و هم از علامت هایی که می توان آن ها را در کتاب های تخصصی تشخیص اختلالات روانی پیدا کرد استفاده می کند.
بنابراین می توان گفت علم روانکاوی هم بینش مدار و هم علامت مدار است.
همین ترکیب است که باعث می شود روانکاوی به روشی موثر برای درمان اختلالات روانی تبدیل شود.
در تکنیک های روانکاوی، روانکاو معمولاً برای رسیدن به ریشه مشکلات کنونی ما و برای حل آن به جستجو در دوران کودکی و نوجوانی ما مشغول می شود.
این بینش یکی از اساسی ترین نظریه های علم روانکاوی را بازگو می کند.

بر پایه این نظریه تمام اختلالات و مشکلاتی که در زمان حال داریم به چیزی در گذشته ما برمی‌گردد.
در کودکی و نوجوانی از آن جایی که جهان را تقریباً بدون واسطه کشف کنیم و برای اولین بار با بعضی از مفاهیم ممنوعه آشنا می شویم، این ریشه ها قوی تر است.
از طرف دیگر باید این نکته را به خاطر داشته باشیم که وقتی از انسان ها درباره اتفاقات تلخ و اضطراب آور صحبت می کنیم، در اغلب موارد آن ها مایل به بیان اتفاقات آنطور که واقعیت دارد نیستند و با کمک مکانیسم های دفاعی تلاش می‌کنند تا واقعیت را تعریف کنند.
این مسئله باعث می شود تا درمانگر نتواند آنطور که شایسته است به ریشه اختلالات روانی دست پیدا کند.
هر چند که در علم روانکاوی از تکنیک های مختلفی برای کم کردن این مکانیسم های دفاعی استفاده می شود.

روانکاوی برای چه اختلالاتی موثر است؟

از بارزترین اختلال هایی که با روانکاوی درمان می شود عبارتند از استرس کاری، افسردگی و اضطراب و انواع اختلال شخصیت یا مشکلات هویتی و جنسی و غیره همراه است.

روانکاو ریشه مشکلات را در تجربه‌های تلخ دوران کودکی و نوجوانی می داند.
بر پایه دید یک روانکار اختلالات روانی و مشکلات عمیقی که توانایی حل آن ها را نداریم و ریشه همه آن ها به گذشته برمی‌گردد را پیدا می‌کنند.
زمانی هایی ما توانایی حل مشکل را نداریم. یعنی به نحوی از پس این موارد در خود بر نمیاییم. اینجا استفاده از روانکاوی  یک امر هوشمندانه است.  این افراد با بهره گیری از روش های دفاعی برای رفع پریشانی و اضطراب ناشی از تجربه های تلخ زندگی خود، را به ناهوشیاری ذهن منتقل می کند.
این خود در تمام سراسر زندگی اثرات منفی خود را نشان می دهد.
در این زمان روانکاو با روش هایی که گفته شد سعی به دستیابی یه  ناهوشیار ذهن دارد.
که این خود کار بسیار سختی می باشد.

فرایند درمان روانکاوی چگونه انجام میشود؟

با گفتگوی عمیقی که انجام می دهد تلاش می کند تا افکار و احساسات ناهشیار را به بخش های هوشیار ذهن منتقل کند.
با انجام این کار به درمانجو کمک می کند که چگونه این خاطرات سرکوب شده ی دوران نوجوانی و بزرگسالی که روی فرآیند های روانی درمانجو اثر منفی گذاشته را رفع کند. بسیاری از افراد توانایی صحبت با اطرافیان در مورد موضوعات شخصی را ندارد. بهترین راه حل برای این افراد مراجعه به یک مرکز مشاوره خوب است. در این صورت شاید فرد با صحبت کردن بیشتر به حل مشکلات خود بپردازد.
یادتان باشد شما در مورد مسائل خود اینجا با افراد متخصص و مسلط بر افکار خود صحبت می کنید. یعنی مانند یک دوست این صحبت جنبه ای تغریف کردنی ندارد. بلکه مستقیما راهکار حل موارد موجود را در اختیار شما می گذارد. 

نبض کیهانی:

تیم رستگاران روشنی وجود در نبض کیهانی تخصص یافته در زمینه های مختلف از جمله معنی مدیتیشن چیست ، روانشناسی کودک چگونه است، الهامات قلبی و غیبی غیره م یباشد. که شما می توانید با برقرای ارتباط با ما از آن ها بهره مند شوید.
علاوه بر آن در نبض کیهانی ما کلاس های کتاب خوانی برگزار می کنیم.
که یکی از پر طرفدار ترین آن ها کارگاه کتاب خوانی مرداب روح می باشد.

آشنایی با کودک درون شاد و‌ هزاران موضوع دیگر از جمله موارد قابل بحث در روانشناسی است. همچنین دیگر موارد نظیر  ارتباط با ضمیر ناخواگاه دیگران و روانشناسی بالینی کودک و نوجوان نیز به مطالعه مقالات مربوطه بپردازید. 

یادتان باشد که ما فقط یک بار زندگی می کنیم.
با توجه به مشکلات مختلف اقتصادی، تربیتی و غیره مسلما فشار هایی روی ما قرار دارد.
که ما موظفیم برای بهبود کیفیت زندگیمان به خود این شانس را بدهیم.
یعنی با مشاوره روانشناسی این موضوعات را حل کنیم. پس کسی که به مشاور مراجعه می کند اصلا دیوانه نیست بلکه برای خود و‌ زندگی اش ارزش قائل است.
بنابراین روانشناسی رستگاران روشنی وجود شما را در زمینه های مختلف دیگری همچون مشاوره زناشویی و موارد دیگر مثل بیداری کودک درون و… یاری می رساند.

 

اشتراک گذاری :
دیدگاه خود را بنویسید